Ergenlik dönemi ile ilgili sorular

Ergenlik dönemi ile ilgili sorular

Ergenlik döneminde vücudunuzda pek çok şey olur. Sormak istediğiniz soruların yanı sıra yalnızca yaşadıklarınız hakkında da konuşmak isteyebilirsiniz. Ergenlik hakkında konuşmak istediğinizde kime başvurmalısınız?

Yetişkinlerle konuşma

Şu ergenlik konusunu arkadaşlarınıza sormak çekici gelebilir. Ama sizle aynı yaşta olan birisi, bildiğini zannetse de gerçeği tam olarak bilemeyebilir. Onun için, konuştuğunuz kişinin güvendiğiniz bir yetişkin olması en iyisidir; sorularınızın yanıtlarını doğru almanız önemlidir.
Annenizle veya diğer bir yetişkinle daha önceden ergenlik hakkında konuşmuş olmanız iyidir. O zaman soru sormak daha kolay olur. Fakat bazı ailelerde vücuttan söz etmek ancak yemek içmek ve diş bakımıyla sınırlı olabilir. Bunun tuhaf ve ayıp olduğunu düşünüyorsanız, belki de cesaretinizi toplamanız gerekir. Bu son derece normaldir, ama bunun birisiyle konuşmanızı engellemesine izin vermeyin. Hisleriniz hakkında birisiyle konuşmak (korku, kaygı, mutluluk veya kafa karışıklığı olsun) çok rahatlatıcıdır.

Düşüncelerinizi arkadaş ve akrabalarınızla paylaşmak

Birçok ailede, annenizden daha rahat konuşabileceğinizi hissettiğiniz, büyük anne, hala, teyze veya abla gibi birisi olabilir. Bazı kızlar öğretmenleriyle, okul hemşiresi veya doktorlarıyla konuşurlar. Diğerleri, bir arkadaşlarının annesiyle daha rahat konuşabilirler.

Zamanlama çok önemlidir.

Konuşmaya karar verdikten sonra doğru zamanı seçmelisiniz. Örneğin, annenize sormak istiyorsanız, meşgul olmadığı bir zamanını kollayın. Hep meşgul görünüyorsa, ona, "Anne, zamanın olduğunda seninle konuşmak istediğim bir şey var" diyebilirsiniz. Böylece, ergenlik hakkındaki konuşmanızı erteleyip durmazsınız.
Yaşamınızdaki kişilerle nasıl konuşacağınızın kararını en iyi siz verirsiniz; ama bu, konuya yaklaşmanın yollarından bir tanesi olabilir. Konuşmadan önce sorularınızı yazmanızı öneririz. Bu sayede hiçbirini unutmazsınız. Nasıl yaklaşırsanız yaklaşın, ikiniz de konuştuğunuz için mutlu olacaksınız.

Soracak kimse yoksa

Yaşamınızdaki yetişkinlerden herhangi biriyle konuşabileceğinizi düşünmüyorsanız, kendinizi eğitmeniz daha da önemli hale gelir. Sorularınız olduğunda uzmanlara başvurmanın yollarından bazıları şunlardır:

  • Bu siteyi yer imlerinize ekleyin ve belirli konulardaki bilgiler için verilen bağlantılara bakın