Ergenlik dönemi belirtileri

Ergenlik dönemi belirtileri

Bunu okuyorsanız, büyük olasılıkla şu anda vücudunuz büyük bir değişim geçiriyor ya da yakında ergenliğe gireceksiniz. O halde Ergenlik nedir?
Ergenlik, çocukluktan erişkinliğe doğru değişiminizin başladığı döneme verilen addır. Ergenlik normaldir - bunu herkes yaşar. Ergenliği sabırsızlıkla bekliyor ya da ergenlik için kaygılanıyor olabilirsiniz; belki de iki duyguyu birlikte yaşıyorsunuz! Pek çok değişim yaşasanız da bazı önemli farklılıklarla siz yine SİZ olacaksınız. Bu dönemi, yaşamınızın büyük serüvenlerinden bir olarak görmeye çalışın, çünkü öyle.

Ergenliğin açıklaması

Ergenlik, vücudunuzun biyolojik açıdan olgunlaşmaya başladığı, göğüsleriniz ve kasık tüyleri gibi cinsel özelliklerinizin geliştiği dönemdir.
Ergenlikteki fiziksel ve duygusal değişimler her zaman aynı anda ortaya çıkmaz. Yani, herhangi bir fiziksel değişimden önce duygusal olarak olgunlaşmaya başlamanız mümkündür. Diğer bir deyişle, kendinizi daha büyük hissettiğiniz halde bir çocuk gibi görünebilirsiniz. Tersi de olabilir, büyük göründüğünüz halde kendinizi henüz bir çocuk gibi hissedebilirsiniz. Ergenlik dönemi biraz farklı olabilir; artık çocuk olmasanız da henüz erişkin de değilsinizdir. Olup bitenlerin daha fazla farkına vardıkça, her şey daha kolay ve daha az karışık gelecektir.

İşin bilimsel tarafı

Ergenlik temelde hormonlarla ilgilidir. Hormonlar, vücut fonksiyonlarını kontrol eden ve vücudunuz tarafından üretilen maddelerdir. Ergenlik dönemine yaklaşırken beyninizin hipofiz bezi adı verilen bir bölümü belli bazı hormonları daha çok salgılamaya başlar. Bu hormonlar yumurtalıkları harekete geçirerek östrojen salgılamalarını ve vücudunuzun başka bir bölümünü harekete geçirerek andojen adı verilen bir başka hormonu salgılamalarını sağlar. Ergenlik döneminde ortaya çıkan fiziksel değişimlerin pek çoğunun nedeni bu hormonlardır. Büyük olasılıkla önce göğüslerinizin değiştiğini fark edeceksiniz. Kısa süre sonra koltuk altlarınızda ve kasık bölgenizde tüylerin çıktığını da göreceksiniz. Vücut kokunuz değişebilir, sivilceleriniz de çıkabilir. Boyunuz uzayacak, kilo alacaksınız, kalçalarınız genişleyecek. Kol ve bacaklarınız gibi uzun kemikleriniz uzarken, bu hormonların etkisiyle vücudunuz ile (kalp, akciğerler, uterus gibi) iç organlarınızın da genel olarak büyüdüğünü fark edebilirsiniz.

Ergenlik ne zaman başlar?

Ergenlik 8 yaşınızdayken de başlayabilir veya 14 yaşınıza kadar başlamayabilir; ama bu yaşlar arasında herhangi bir anda başlayabilir. Genel olarak, göğüslerinizde ilk büyüme belirtilerini fark etmenizden sonraki iki yıl içinde ilk reglinizi bekleyebilirsiniz.
Ne zaman regl olma olasılığınız olduğunu anlamanıza yardımcı olabilecek şu ipuçlarına bakın:

  • Göğüslerinizin büyümeye başlamasından yaklaşık iki yıl sonra
  • Kasık tüylerinizin çıkmaya başlamasından sonra bir yıl içinde
  • Vajinal akıntınızın (vajinanızdan gelen beyazımsı ya da saydam bir sıvı) olduğunu fark etmenizden sonra

Arkadaşlarınızın çoğundan daha erken gelişirseniz, kendinizi 'tuhaf' ya da utangaç hissedebilirsiniz. Bu normaldir. Ama arkadaşlarınızın çoğundan geç gelişirseniz de kendinizi tuhaf, dışarıda kalmış hissetmeniz mümkündür. Gelişmenizi kendi bünyenize uygun hız ve sürede tamamlayacağınızı unutmamalısınız.

 

Kaynaklar

  • ACOG hasta broşürü 41: büyümek Orkid Ergenliği Dönüştürüyor eğitim materyali

  • Emans Laufer ve Goldstein. Pediatric and Adolesent Gynecology. 4. Baskı.