Adet dönemi hesaplama takvimi

Adet dönemi hesaplama takvimi

Aybaşı döneminizde değişen hormon düzeyleriyle birlikte vücutta pek çok değişim yaşanır. Bunlardan bazıları:

 • Vajinal akıntıdaki farklılıklar
 • Vücut ısısında artma ve azalmalar
 • Mide krampları
 • Ağrı
 • Değişken ruh hali

Ağrı ve kramp gibi belirtileri kontrol altına almak için adet dönemlerin ile regl sırasında yaşadığın belirtileri aylık adet dönemi takvimi veya regl takvimine not etmek iyi bir fikirdir. Bu, regl dönemlerini öngörebilmene, vücudundaki değişiklikleri, olası regl öncesi sendromlar ile diğer sendromları izlemene yardımcı olur. Ayrıca, doktora gittiğiniz zaman muhakkak size en son ne zaman regl olduğunuzu da soracaktır; böylece bu soruya hazırlanmış olursunuz.
Genellikle Regl iken doktora gitmek istemeyeceğiniz için de adet döneminizi kaydetmeniz ayrıca iyi bir fikirdir. Pap smear gibi belli testlerin, kanaman olmadığı zaman yapılması gerektiği için, adet döneminin ne zaman olduğunu bilmen önemlidir. Adet döneminizi not etmek size ayrıca üreme sağlığınız üzerinde daha fazla kontrol ve kendinize özgü vücut temponuzu değerlendirmeniz için fırsat da sağlar.

Kullanışlı ipuçları

Aylık adet dönemi takvimi üzerinde adet döneminin kaydını tutmak basittir, ama bunu yapmayı unutmamalısın. Reglinizin ilk gününü mutlaka işaretleyin. Ayrıca krampların varsa, ruh halinde değişiklikler yaşıyorsan, vajinal akıntıda değişim oluyorsa, beklemediğin anda ağrı çekiyorsan ya da normal olmadığını düşündüğün her tür değişimi not et. Bir süre sonra ortaya döngüsel bir düzen çıkabilir, böylece belirli belirtileri adet döneminle ilişkilendirebilirsin.
Belirli belirtilerin ortaya çıktığı zamanlamaları saptamak istersen, bazal vücut ısındaki değişimleri kaydetmeyi düşün. Birçok jinekoloğun elinde bu amaçla kullanabileceğiniz çizelgeler bulunur. Bunun için bir dijital termometre alman gerekecektir; bu termometrenin kullanması kolaydır. Tek yapacağın, güzel bir gece uykusundan sonra, sabah yataktan kalkmadan önce ilk iş olarak ateşini ölçmek. Yumurtladığın dönemde bazal vücut ısın 2 ile 3 derece arasında artar.
Hamile değilseniz,östrojen ve progesteron düzeylerinin düşmesi ve sonraki adet dönemine yaklaşmanızla birlikte vücut sıcaklığınız yumurtlama öncesi dönemdeki düzeyine döner. Ancak hamileysen, bazal vücut ısın yumurtlamadan sonra en az 16 gün boyunca yüksekliğini korur.
Reglinizin kaydını tutarken, doktorunuzun size sorabileceği şu soruları dikkate alın:

Regliniz ne kadar sürüyor?

Regl olduğun günleri takvime işaretle. Reglinizin birinci günü, adet döneminizin de birinci günüdür. Adet dönemlerini her ay not etmeye başlarsan, düzeni görebilirsin. Normal bir dönem, 21 ile 35 gün arasındadır.

Akıntınız ne kadar hafif ya da şiddetli?

Bir süredir adet görüyorsanız, adet akıntınızın nasıl olduğunu bilirsiniz. Buna dayanarak, hafif veya şiddetli kanamaların, renk ve kan pıhtıları gibi yoğunluk değişimlerini not edin. Reglinizin süresi, akıntı miktarı veya görünümüne ait sıra dışı bir şey fark ettiğinizde bunu doktorunuza söyleyin.

Diğer belirtiler

Ay içinde yaşadığınız olağandışı vajinal akıntıları da not edin. Dönem ortasında daha yoğun, daha yapışkan bir akıntı olduğunu fark edebilirsiniz - bu normaldir, yumurtladığınız anlamına gelir. Size ve doktorunuza önemli bilgiler sağlayan diğer değişimlerden bazıları şunlardır:

 • Reglinizin süresindeki değişkenlikler
 • Regl dönemleri arasında lekelenme gibi, aybaşı kanının süresi ve miktarı
 • Düzensiz adetler
 • Vajinal akıntıda, renk ve miktar gibi değişiklikler; özellikle de kaşıntı veya koku da varsa
 • Vajina kayganlığında sorunlar
 • Reglinizle bağlantılı olsun ya da olmasın, herhangi bir pelvik ağrı
 • Depresyon, ruh hali değişiklikleri ve sinirlilik.

Belirtilerden herhangi biri tuhaf görünüyorsa (anlaşılmıyor), hemen doktorunu aramalısın.