Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Yüz cilt üzerinde maske ile genç kız

Cilt bakımında karşılaştığımız dört cilt problemini keşfet: siğil, ayak mantarı, kepek ve uçuk.Düşünen yüz emoji

Yeşil dikdörtgen

Cildinin de bir organ olduğunu biliyor muydun?

Kulağa tuhaf geliyor ama doğru! Vücudunun diğer kısımları gibi cildinde de her türlü sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Gençlerin en çok karşılaştığı sorun sivilcelerdir ama daha ciddi cilt sorunları da var. Burada en yaygın görülen dört cilt problemini ve nasıl tedavi edildiklerini bulabilirsin.

Siğiller

Siğillere bir virüs neden olur. Vücudunun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilirler ama genellikle ellerde, ayaklarda ve yüzde görülürler. Siğiller çok düşük seviyede bulaşıcıdırlar.

Siğiller genellikle ortaya çıktıktan iki sene sonra kendi kendilerine yok olurlar. Siğil tedavisinde doğrudan siğilin üzerine uygulanan reçetesiz ilaçlar mevcuttur. Daha uzun süreli siğiller için reçeteli ilaç kullanımı ya da doktor tarafından dondurarak, yakarak ya da lazer ile alınması gerekli olabilir. Bunların hepsi doktorunun anında kolayca yapabileceği hızlı müdahalelerdir!

Ayak mantarı

Kaşı, kaşı! Ayak mantarı ayaklarında ve ayak parmakların arasında pul pul ve ölü deri şeklinde oluşan bulaşıcı bir cilt sorunudur. Ögh! Yaygın bir mantar buna neden olur ve mantarlı alan iltihaplanabilir ve çok kaşındırabilir. Ayak mantarını soyunma odalarında ya da ayak mantarı olan biriyle aynı duşu kullanmaktan dolayı kapabilirsin.

Bu cilt sorununun tedavisinde günde iki kere pudra, mantar karşıtı kremler kullanmak ve pamuklu çoraplar giymek önerilir. Ayak mantarını önlemek için ortak duşlarda, soyunma odalarında ve yüzme havuzlarında terlik giy. Bu korunman için yeterli olacaktır!

Kepek

Hey, kardan adam! Kepek genellikle saçında ya da kaşında oluşan ve kaşındırabilen yağlı ya da kuru “döküntülere” yol açan bir cilt sorunudur. Sebebi bilinmiyor olsa da kepek genellikle yağlı saçlarla ilişkilendirilir. Hormonsal ya da mevsimsel değişiklikler kadar stres de kepek sorununu artırabilir.

Kepek sorunu ile başa çıkmak için kepek şampuanı ile saçlarını her gün yıka. Şampuanın işe yaraması için saçında 5 dakika beklet. Şampuanın saçlarına iyice işlemesi için parmaklarının döküntüleri gevşetmesini sağla ve sonra saçlarını iyice durula.

Uçuklar

Uçukların ortaya çıkmasına büyük oranda herpes simplex virüsü neden olur. Sonuçta dudaklarda kaşıntılı ve acı veren uçuklar ortaya çıkar. Uçuğun çıkması birkaç günden iki haftaya kadar sürebilir. Uçuk çok bulaşıcıdır. Uçuğa dokunmak, uçuğu olan biriyle aynı çatal bıçağı ya da diş fırçasını kullanmak ya da öpüşmek bulaşmasına sebep olabilir.

Belirli yiyeceklerden uzak durmak, güneş kremi kullanmak ve stresi azaltmak bu cilt sorununu kontrol altına almada yardımcı olabilir. Uçuklar kendi kendilerine geçseler de, ilaçlar tedavi sürecini hızlandırabilir. Virüsün çaresi var ama yine de aynı şişeden su içmekten ve teklifsiz öpücüklerden kaçın! Cilt problemleri gerçekten utanç verici olabilir!

Bir cilt lekesi ya da uçuktan dolayı küçük düşürücü bir an yaşadın mı?

-