Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Bir jinekoloğa ilk ziyaret için kız

İlk jinekolog muayenesinde, ilk çatı muayenesi (Pelvik muayene) de dahil olmak üzere, neler olduğunu keşfet.Sarı gülümseme emoji

İlk jinekolog muayenesinden muhtemelen çok korkuyorsun. AMA aslında gittiğine gerçekten memnun olacağını söylemek için buradayız! Ergenlik döneminde vücudunun nasıl değiştiğiyle ilgili aklına gelen tüm soruları sormak ve özel konular hakkında konuşmak istediğin bir doktorun olmuş olur.

Yeşil dikdörtgen

Muayene öncesinde özellikle yapman gereken herhangi bir şey yok.

Yine de regl başlangıç tarihlerini, en son reglinin ne zaman olduğunu ve ne kadar sıklıkla regl olduğunu bir yere not edebilirsin. Unutmamak için soracağın soruları da not edebilirsin. Göğüslerindeki büyüme, artan ağrılar, ilk reglin ve regl döngüsünün nasıl işlediği, haplar hakkında merak ettiğin şeyler olabilir. Aklına gelen soruların hiçbiri tuhaf ya da anlamsız değil.

Pelvik Muayenede Neler Olur?

İlk pelvik muayene zamanı geldiğinde, sırt üstü yatacaksın, popon muayene masasının sonuna doğru gelecek. Bacaklarının dizlerden bükük ve ayrı olmasını sağlayacak yanlardaki iki demire ayaklarını koyacaksın. Kağıt bir üstlük giyeceksin mahremiyetini koruması için bir çarşafla üzerini örteceksin. Muayenenin iki aşaması vardır:

  1. V__ajina ve dölyatağı’nın muayenesi__
    Jinekolog vajinana maşaya benzer metal ya da plastik bir kanal genişletme cihazını yerleştirecek. Sonrasında vajinal duvarları birbirinden ayrı tutmak ve duvarların, akıntının ve dölyatağı boynunun sağlıklı olduğundan emin olmak için içeriye daha iyi bakabilmesini sağlamak amacıyla doktor cihazı açacak. Eğer 21 yaşından büyüksen ya da ilk cinsel deneyiminin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçtiyse, doktor smear testi (kadın üreme organlarında anormal hücrelerin tespiti için yapılır) için hücre örneği almak amacıyla küçük bir fırça kullanabilir.
  2. Elle Muayene
    Kanal genişletme cihazını çıkardıktan sonra, jinekolog eldivenli ve kayganlaştırıcı sürdüğü parmaklarından bir ya da ikisini vajinanıza sokar. Diğer eliyle, dışarıdan karın altına bastırır. Bu yolla, doktor dölyatağı borunun, rahminin ve yumurtalıklarının doğru pozisyonda olduğunu ve şişlik ya da büyüme olmadığını kontrol eder. Doktor aynı zamanda ağrıları da kontrol ediyordur. Muayeneni planladığında, regl dönemindeysen ne yapman gerektiğini doktorun muayenehanesine sor. Bazı doktorlar reglin ağır geçiyorsa başka bir güne randevu almanı isteyebilir. Regl dönemindeki kanaması smear testi sonuçlarında doğru veri alınmasını engelleyebilir.

Jinekolog Muayenesi Esnasında Rahatlamanın 3 Yolu

Pelvik muayene rahatsız edici olabilir ama ağrı verici olmamalıdır. Yapılması gereken rahat olmaktır. Bunun için öneriler:

  • Derin ve yavaşça nefes al.
  • Bacaklarını rahat bırak ve açabildiğin kadar aç.
  • Kalçalarını sıkma. Poponu sıkarsan, kanal genişletme cihazını da sıkarsın.

Mahremiyet ve Açık Konuşma

Jinekoloğunla vücudun, cinsellik ya da başka özel bir konu hakkında konuştuğun her şeyin tamamen özel olduğunu unutma. Randevuna annen de seninle birlikte gelirse, jinekolog büyük ihtimalle bu konulardan bazılarını konuşurken annenin odadan çıkmasını isteyecektir. En önemlisi her şeyi açıkça konuşmaktır çünkü birçok şey senin kadın sağlığını ve sağlığının tümünü etkileyebilir!

İlk jinekolog muayenenden korktun mu?

İlk jinekolog randevun ile ilgili bilmek istediklerin. (ipucu: korkma!)

-