Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Kalp oluşturan eller

Senin için ergenlik dönemi çoktan başladı mı? Genç kızlarda ergenlik belirtilerini keşfet.Kalp gözler emoji

İnsanların “ergenliğe girdim” dediklerini duymuş olabilirsin ama öyle söylendiği gibi hiçbir zaman bir seferde olmaz. Ergenlik adım adım gerçekleşir ve her bir genç kız için bu adımların sırası farklıdır! Ergenlik belirtilerinin bir ya da daha fazlasını yaşadıysan, sen de ergenliğe “girdin” ve sonraki adımlarda muhakkak gelecek.

1. Çok Hızlı Büyümek

Çocukluğunda olduğundan daha hızlı büyüdüğünü fark edeceksin. Bu “ergenlik gelişim parlaması” olarak bilinir. Önce, ayaklarının ve ellerinin büyüdüğünü fark edeceksin. Sonra, kol ve bacak kemiklerin ve boyun uzayacak. Biraz dengesizlik hissedebilirsin ama zamanla ölçülerin eşitlenecek. Kemik boyundaki büyümeyi yakalamak için biraz kilo da alabilirsin.

2. Göğüslerin Gelişmesi

Ergenlik belirtilerinden bir diğeri ise göğüslerdeki değişim. Göğüslerin de aşama aşama gelişecek. İlk önce göğüs uçlarının altında küçük “tomurcuklar” ya da “kabarıklıklar” dikkatini çekecek. Sonra göğüslerin yavaş yavaş daha büyük ve daha dolgun olacak. Bu süreçte biraz ağrı verebilirler. Başlangıçta bir göğsün diğerinden daha çok büyüyebilir ama sonra eşit boya gelecekler (birçok kadının bir göğsü diğerine göre daha çok büyüyebilir ama fark genellikle azdır). Unutma ki her genç kız farklıdır. Göğüslerinin ne kadar büyük ya da küçük olduğu ailenden gelen fiziksel ve genetik kalıtıma bağlıdır. Göğüslerin tam gelişimi iki ila üç sene alır.

3. Vücut Tüyü

Çok geçmeden cinsel organın etrafında tüyler çıkmaya başlayacak. Bazı kızlarda cinsel organ tüyleri göğüs gelişiminden önce görülebilir. Her ne kadar önce bacakların arasında çıkmaya başlasalar da zamanla tüm cinsel organ bölgesini ve belki üst ve iç uyluk bölgesini kaplayacaktır. Bu genellikle iki ila üç sene alır. Cinsel organ tüylenmesinden birkaç ay sonra, koltuk altlarında da tüyler çıkmaya başlayacak.

4. Kıvrımlar

Ergenlik, vücudunun şekillenmesi demektir. Leğen kemiğin (kalçandaki geniş kemik) büyümeye başladıkça, kalçaların da genişleyecek, göğüslerin gelişecek ve belin daralacak. Başka bir deyişle, vücut hatların daha yumuşak ve daha kıvrımlı olacak. Bazı genç kızlar bu dönemde hızlıca kilo da alabilir.

5. Artan Terleme

Ter bezlerin daha büyük ve daha aktif olacak ve daha çok terlemeye başlayacaksın. Bu göğüslerinin gelişiminden hemen önce olabilir.

6. Yağlı Cilt & Saç

Ergenlik döneminde cildindeki gözenekler, özellikle yüzündekiler, daha çok yağ üretmeye başlayacaklar. Bu akneye sebep olabilir. Ergenlikten geçtiğin için artık saçlarını ve yüzünü daha sık yıkaman gerekebilir.

7. Cinsel Organlarındaki Değişimler

Ergenlik döneminde cinsel organların da büyür ve değişir. Dış kısımlar (vulva) iki çift “dudakla” örtülür. Dış dudaklar tüylü olur; içteki daha küçük dudaklar tüysüzdür. Bunların boyları biraz büyür. Vücudunun içinde, vajina uzar ve rahim büyür.

8. Adet Görme

İlk iki yılda regl dönemlerin çok beklenmedik şekilde gerçekleşebilir. İlk regl döneminden sonra ikincisi için altı ay bile beklemen gerekebilir. Bir regl bir gün sürebilirken, sonraki 10 gün sürebilir. Regl döngülerinin düzene girmesi genellikle bir, iki yıl alabilir. Vücudunda gördüğün tüm diğer değişimler gibi bu da tamamen normaldir. Kadınlığa adım atmaya hazırlanıyorsun!

Kendinde fark ettiğin ilk ergenlik belirtisi neydi?

-