Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Sahilde kız

İşte ergenlik dönemindeki kızlarla ve bedensel değişimlerle ilgili doğru bilinen bazı yanlışlar.Sürpriz emoji

Yeşil dikdörtgen

Efsanelerin kötü yanı, kızları yanlış yönlendirebilecek olmalarıdır.

Kulaktan dolma bir sürü şey duyarsın. Biri öyle der, biri böyle der. Peki sen hangisine inanacaksın? Ergenlik döneminde karşına çıkabilecek sivilcelerle, kilo almakla ve bronzlaşmayla ilgili çok sık rastlanan birkaç efsaneden söz edelim. Ergenlik dönemini sağlıklı ve zeki bir kız olarak yaşamak için okumaya devam et.

EFSANE #1: Çikolata ve gazoz sivilce yapar.

GERÇEK: Cilt bakımı keşke bu kadar basit olsaydı. Gerçek şu ki sivilce yapan şey hormonlardır. Ama bu istediğin kadar abur cubur yiyebileceğin anlamına gelmez!

EFSANE #2: Diyet hapı kullanmak, iyi bir zayıflama yöntemidir.

GERÇEK: Diyet hapları sadece onları kullanmaya devam ettiğin sürece etkili olur — ve birçoğunun yan etkileri vardır. Ergenlik döneminde diyet programlarına başvurmak, bedenin ve zihnin için zarar verici olabilir. Dengeli ve sağlıklı beslenirsen ve fitness yaparak eğlenen bir kız olabilirsen diyet planına ihtiyacın kalmaz.

EFSANE #3: Egzersiz yaptığın sürece canın ne isterse yiyebilirsin çünkü kilo almazsın.

GERÇEK: Daha neler? Kısaca hayır. Karnını sürekli cipsle, çikolata ve pizzayla doyurursan, düzenli olarak spor yapsan bile kilo alırsın. Ergenlik döneminde sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisin. İhtiyacın olan miktarda protein, yağ, karbonhidrat ve bolca meyve sebze tüketmelisin.

EFSANE #4: Cildine “bronzlaştırıcı makyaj bazı"" uyguladığın sürece güneş kremine ihtiyacın yok.

GERÇEK: O güzel yanık tenini herkese göstermek istediğini biliyoruz ama bu konuyu ciddiye almalısın. Mutlaka, en az 15 faktör korumalı (SPF) güneş kremi kullanmalısın. Güneşi boşa harcıyorum diye üzülme – güneş kremi kullansan bile bronzlaşacaksın.

Peki senin arkadaşlar arasında duyduğun efsaneler var mı? Sence gerçekler ne?

-