Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Aynaya bakan genç kız gülümseyen

Kadınlarda göğüs gelişimiyle ilgili bilmen gerekenler. İşte göğüslere dair tüm soruların cevapları.Kalp gözler emoji

Sürekli kontrol ediyorsun ama ortada bir şey yok. Ya da belki, günün birinde bir de bakmışsın oradalar: Memelerin çıkmış! Seni şaşırttılar mı? Beklediğin gibi mi görünüyorlar yoksa hayal kırıklığına mı uğradın? Belki de hala bekleyiştesin, çıksınlar diye dua ediyor ve hayal kuruyorsun?

Hangi durumda olursa olsun, göğüsler (ya da göğüslerinin olmaması) bütün kızlar için hayal kırıcı olabilir. “İkizlerle” yaşamayı biraz daha kolaylaştırmak için en merak edilen soruların cevaplarını topladık. Önemli bilgiler içeren bu meme rehberini seninle paylaşıyoruz!

Ne zaman göğüslerim çıkacak?

Erken gelişen kızların memeleri 8 yaşlarındayken belirmeye başlayabilir. 8 ve 13 yaşlar arasında göğüslerine merhaba demeye hazırlanabilirsin. Göğüslerinin ilk çıkmaya başladığı andan itibaren ortalama olarak 5 yıl içinde büyümeleri tamamlanır. Yine de bazı kızların göğüsleri sanki bir gecede çıkmış gibi olsa da bazılarında bu gelişme daha uzun sürebilir. Göğüslerin 20 yaşlarındayken bile hala gelişmeye devam edebilir!

Meme uçlarım ne renk olmalı?

Meme uçların ne renk olmaları gerekiyorsa o renk olacaklardır! Göğüsler büyümeye başlayınca, meme uçların ve meme ucunun etrafındaki deri genellikle biraz koyu renk alır. Fakat her kız için bu renk değişiklik gösterir. (Ayrıca meme uçlarının etrafında biraz tüylenme olduğunu da fark edebilirsin – bu tamamen normal bir şeydir.)

Göğüslerimde ağrı olması normal mi?

Bazı kızlarda meme gelişimi başladığında göğüslerde hafif bir hassasiyet olabilir. Regl öncesinde de göğüsler biraz ağrıyabilir. Ayın o zamanlarında göğüslere biraz nazik davranmak (mesela metalli sutyen yerine spor sutyeni takmak) genellikle ağrıyı hafifletmeye yeter. Ama eğer rahatsızlık hissi geçmiyorsa doktorunla konuşup ağrı kesici alıp almamak konusunda fikir danışabilirsin.

Göğüslerim çok sivri (ya da orantısız). Bende bir sorun mu var?!

Sende hiçbir sorun yok! Göğüslerin şekilleri ve boyutları değişik olabilir, özellikle de ilk gelişim yıllarında. Bir süre sivri olabilirler. Biri daha büyük, biri daha küçük olabilir ve gelişimin tamamlandığında eşitlenebilir.

Göğüslerimi büyütmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Üzgünüz canım ama göğüslerinin kup bedenini, ebeveynlerinden aldığın genler belirler. Bir hap yutup ya da bir krem sürüp memelerinin sihirli bir şekilde büyümelerini bekleyemezsin. Ancak göğüs bedenin, kilo aldığında veya verdiğinde değişebilir.

-