Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Memelerini tanı

Memede kitle hakkında her şeyi ve eğer memende kitle olduğunu fark edersen ne yapman gerektiğini öğren.Meraklı emoji

Yumrulu memeler- ne? Korktun mu? Korkma. Meme kitleleri oldukça yaygındır. Meme kitlelerinin çoğu — yaklaşık yüzde 90’ı — iyi huyludur (kanserli olmayan kitle). İşte meme kitleleri hakkında bilmen gereken her şey.

Kitlelere ne sebep olur?

Memede kitle birçok farklı sebepten dolayı oluşabilir. Örneğin:

  • Fibrokistik meme hastalığı (fibroadenozis): yumrulara ve hassasiyete neden olan büyüme
  • Fibroadenom: 20’lerindeki genç kadınlarda daha yaygın olan küçük büyüme
  • Kist (sıvı dolu kitle)
  • Travma (kazalarda olduğu gibi)

Memelerini tanı

Bir genç kız memelerini tanımak zorundadır. Nasıl göründüklerini ve nasıl hissettiğini incele. Memelerinde bir ay içinde farklı zamanlarda farklı hisler olduğunu göreceksin. Bunun sebebi adet dönemin başlamadan günler önce göğsündeki süt üreten dokunun faaliyete geçmesidir.

Hangi değişiklikleri aradığını bil

Eğer farklı bir his ya da değişiklik varsa (çok belli olmayan bir kitle bile olsa) annene söyle ve doktorunu görmeye git. Kitlelerin çoğu kanserli değildir o yüzden dert etme, ama yine de bir uzman tavsiyesi al.

“Yumrulu memelerin” varsa, “e, benim memelerim çok yumrulu zaten, onları muayene ettirmeye ihtiyacım yok” diye düşünebilirsin. SAÇMALIK! Adet döneminden sonra her ay memelerini muayene ediyorsan, daha yoğun ve yumrulu olan bölgeleri de öğreneceksin. Yeni kitleler keşfedersen o zaman doktorunu görmen gerekir.

Meme kitleleri için tedavi

İyi huylu meme kitlelerinin çoğu acı vermez ve herhangi bir tedaviye gerek olmaz. Ama herhangi bir kitle fark ettiğinde sadece kontrol ettirmek için de olsa, doktorunu mümkün olan en kısa zamanda görmen, gerçekten önemli. Eğer kitleler hassasiyete neden oluyorsa, iyi oturan bir sütyen giymek bu durumu rahatlatabilir. Diğer yöntemler işe yaramazsa reçeteli olarak alınabilen ve ağrıyı rahatlatan ilaçlar var. Sadece herhangi bir ilaç almadan önce ebeveyninle muhakkak konuş. Zaman zaman kitle kronik bir ağrıya neden olabilir. Eğer böyle olursa kitle ameliyatla alınabilir.

Meme ağrısını nasıl engelleyebilirsin?

Son zamanlarda ağrıların arttıysa ya da göğüslerinin büyüdüğünü fark ettiysen, ağrı göğüslerinin büyümesinin doğal bir sonucu olabilir. İyi oturan bir sütyen giymek yardımcı olabilir. Her şeyin tam olsun (sanki büyük bir mağazadaymış gibi).

Yeşil dikdörtgen

Hiç göğsünde bir kitle hissetin mi? Daha sonra ne oldu?

Bazı doktorlar kafeini ve doymuş yağları azaltmayı önerir ama bunun yardımcı olduğu henüz kanıtlanmadı. Eğer çok fazla kahve, çay ya da asitli içecek içiyorsan ve memelerinde ağrı varsa, birkaç hafta bunları kullanmayı bırak ya da kafeinsiz versiyonlarını dene ve yardımcı olup olmadığını gör.

-