Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Metabolizma hızı ve kilo vermeyle ilgili ipucu

Metabolizman hakkındaki gerçekleri öğren ve kilo vermekle ilgili sağlıklı ipuçlarını keşfet!Sallayarak mutlu emoji

“Su içsem yarıyor, çünkü metabolizmam çok yavaş” ya da “İstediği her şeyi yiyebiliyor çünkü metabolizması çok hızlı, ne yese hemen yakıyor?” sözlerini ne kadar sıklıkla duydun? Kilo vermeyle ilgili tüm bu efsanelerde ‘metabolizma’ sanki cümlenin öznesidir. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Tüm hayatın boyunca aynı kalacak bir metabolizma ile mi doğdun? Bazılarımız için kilo vermek diğerlerine göre daha mı zordur? Şu bilgilere bir bak bakalım. Bahse gireriz bazıları seni şaşırtacak.

  1. Metabolizma normal bir günde yaktığın kalorileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Büyük ölçüde farklılık gösterse de birçok insan günde 1.800-2.800 kalori yakar. Hızlı metabolizma yaşam şekli, faaliyetler, kas dokusu ve genetik ile belirlenir.
  2. Sen istesen de istemesen de 7 gün 24 saat ne yaptığına bağlı olarak farklı oranlarda kalori yakarsın. Yaptığın işte ne kadar kas kütlesi devreye girerse, o kadar çok kalori yakarsın.
  3. Kilo verme, yediğinden daha çok kalori yaktığında gerçekleşir. İşte hepsi bundan ibaret.
  4. İster beyaz peynir, ister patates kızartması ister dondurmadan gelsin, aldığın kalorinin aynı olduğunu düşünüyor olabilirsin. Yağlı gıdalardan gelen kaloriler aslında daha çok kilo alımına neden olur, çünkü vücudun yiyecekten gelen yağı vücutta depolanan yağa çevirirken çok az enerji kullanır. Vücudun karbonhidratları ya da proteinleri vücut yağına çevirirken daha fazla kalori yakar. Kilo vermek için kalorilerinin nereden geldiğine dikkat et.
  5. Yaşlandıkça, metabolizmamız da genellikle yavaşlar.
  6. Formda insanların genellikle metabolizması hızlıdır, çünkü sadece egzersiz yaptıklarında değil dinlenirken de büyük oranda kalori yakarlar.
  7. Sindirim esnasında da vücut büyük oranda kalori yakar. Eğer öğünleri atlarsan, vücuduna besin takviyesi yapmamış olursun. Vücudun da enerjiyi muhafaza etmek için metabolizmayı yavaşlatır. Yeşil sebzeler, tahıllar ve yağsız proteinlerden oluşan küçük öğünler metabolizmayı hızlı tutmaya ve yağların yakılarak kasa dönüşmesine yardımcı olur.
  8. Daha kilolu bir insan daha zayıf birine göre daha çok kalori yakar, çünkü daha büyük bir kütleyi taşımak için ekstra efor sarf eder.
  9. Çok düşük yağlı beslenme programları da metabolizman üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilir. Ölçülü, kaloriyi dengeleyen, protein ve iyi yağlar (zeytinyağı gibi) yönünden zengin ve az karbonhidratlı bir yeme düzeni doğru yöntemdir.

Bu bilgilerden herhangi biri son zamanlarda duyduğun efsaneleri çürüttü mü?

-