Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Ne zaman ergenliğe girerim

Ergenlik çağına ne zaman gireceksin? Cevabı tahmin etmene yarayacak birkaç ipucu veriyoruz.Sarı gülümseme emoji

Ha şimdi başladı, ha yarın başlayacak diye beklemekten sıkıldın artık. Ne zaman olacak bu şey? Ergenlik çağı dedikleri şey yani. İşin aslı, ergenlik çağı insan 7 yaşındayken de başlayabilir, 13 yaşındayken de. Ama ergenlik çağına girme yaşı ortalama 10’dur. Ergenlik çağı 1,5 sene veya 4 sene sürebilir. Genelde kızlar, göğüslerinin büyümeye başlamasından 2-3 sene sonra ilk adetlerini görürler.

İlk reglinin ne zaman başlayacağını ve ne zaman ergenlik çağına gireceğini tahmin etmene yarayacak birkaç ipucu verelim:

  • Kalıtımsal özellikler: Annene ya da başka bir kadın akrabana, ilk adetlerini gördüklerinde kaç yaşında olduklarını sor. Muhtemelen sen de o yaşlarda ilk kez regl olacaksın.
  • Irk: Farklı ırklardan kızlar ergenlik çağına da farklı yaşlarda girerler.
  • Kilo: Çok zayıf kızlar diğerlerine göre biraz daha geç regl olmaya başlarlar. Daha kilolu kızlarsa biraz erken regl olmaya başlayabilirler.

Arkadaşlarından biraz daha erken gelişmeye başlayan kızlar kendilerini “garip” hissedip çekingenlik yaşayabilirler. Bu tamamen normaldir. Ergenlik çağına geç giren kızlar da kendilerini tuhaf hissedebilirler – biraz dışlanmış ve partiye geç kalmış gibi. Ama bütün kızlar eninde sonunda genç birer kadına dönüşürler.

-