Background

Sivilce Nedir ve Neden Her Şeyi Berbat Eder?

Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Sivilceye karşı ne yapılır

Sivilcenin ne olduğunu ve cildinin regl döneminden nasıl etkilendiğini öğrenebilirsin.Göz kırpan yüz emoji

Yeşil dikdörtgen

Sivilce ya da akneler tamamen hormonların işidir.

Muhtemelen ergenlik döneminde bu açıklamayı çok duymuşsundur. Gerçekten de ergenlik döneminde yaşanan fiziksel değişimlerin en büyük sorumlusu hormonlardır – göğüslerin büyümesi, özel bölgede tüylenme ve evet, sivilceler.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Hormonlar, cilt gözeneklerindeki salgı bezlerinin gereğinden fazla yağ üretmesine sebep olabilirler. Bu durum gözeneklerin tıkanmasıyla sonuçlanabilir. (Derinin altında bir nevi trafik sıkışması gibi.) Tıkanan gözenek, bakteriler sebebiyle iltihaplanır ve böylece nur topu gibi bir sivilcen olur.

Sivilce Çeşitleri

Sivilce nedir ve neye benzer? Sivilce en basit haliyle kırmızıdır. Ayrıca, içi sarı ya da beyazımsı irinle dolu olan beyaz sivilceler ve tabi siyah noktalar vardır. Siyah noktalar da sivilce gibi görünürler ancak uçlarında siyah bir nokta bulunur.

Regl Sivilcesi

Bazı kızlar ayın geri kalan günlerine kıyasla, regl öncesi daha çok sivilce sorunu yaşarlar. Peki bunun sebebi nedir? Tabii ki şaha kalkmış olan hormonlardır! İyi haberse, ergenlik dönemi bittiğinde ve hormonların düzene girdiğinde cilt sorunlarının da bitecek olmasıdır.

Sivilceye Karşı Ne Yapılır?

Düzenli olarak yüzünü yıkamak sivilceye karşı en etkili silahtır. Böylece sivilcelerin oluşmasını engellemiş olursun. Buna rağmen yüzünde sivilce çıkarsa, o bölgeyi temiz tutmak için ekstra özen göstermelisin. Ayrıca ne yaparsan yap, sivilceni asla PATLATMA. Sivilceni patlatmak yalnızca iyileşme sürecini erteler.

Başından geçmiş en utanç verici sivilce hikayesi nedir?

-