Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Sürpriz güzel kız başını tutan hayretle

Sınav stresinden, aile yaşamındaki strese kadar kaygıyla başa çıkmanın yolları.Düşünen yüz emoji

Dersler, aile ve sosyal hayat derken, kendini epey baskı altında hissediyorsun. Stres altında hissetmek bazen iyidir çünkü zorlukları aşmana yardımcı olur. Bazense sadece üzüldüğünle kalırsın. Ancak aşırı stres vücuduna kesinlikle iyi gelmez. Bir daha aşırı stres altında hissettiğinde şu söyleyeceklerimiz aklında bulunsun.

Vücudun Strese Nasıl Tepki Verir?

Stres altında kaldığında vücudun harekete geçer. Beynin salgıladığı stres hormonları vücudun farklı bölgelerine ulaşarak tüm bedenini tetikte olması için uyarır. Nefes alışın, kalp atışların ve kan basıncın artar. Kan damarları daralarak beynine ve kaslarına daha çok kan gönderir.

Stres ve Sağlık

Aşırı stres altında kaldığında, vücudun kendini zorlar. Aynı zamanda stres, yüksek kalorili, yağlı besinler tüketmek, uykusuz kalmak ve egzersiz yapmamak gibi sağlıksız başa çıkma mekanizmalarını devreye sokar. Zamanla, sivilceden kalp hastalığına kadar pek çok kronik rahatsızlığa yol açabilir.

Stresle Başa Çıkmak İçin Bazı İpuçları

  • Egzersiz Programı. Düzenli spor yapmanın en kolay yollarından biri yürümektir. Başka fiziksel aktivitelerle de stresten kurtulup neşeni yerine getirebilirsin. Yapacağın en ufak bir şey bile yardımcı olur!
  • Uykunu al ve sağlıklı beslen. Geceleyin 7-8 saat uyuyarak stresli durumlarla daha kolay başa çıkacak enerjiye sahip olabilirsin. Vücudunu sağlıklı yemeklerle beslemeyi unutma.
  • Yakın ilişkiler kurmaya özen göster. Arkadaşların ve ailenle kuracağın sağlıklı ilişkiler beden sağlığına da iyi gelir.
  • “Hayır” demeyi öğren. Bunu yapmak göründüğü kadar kolay olmasa da, okulda sana verilen ekstra bir göreve hayır diyerek kendine nefes alacak alan yaratabilirsin.
  • İhtiyacın olduğunda yardım iste. Stresten kurtulman için hiçbir şeyin faydası olmuyorsa bunu doktorunla stres yönetimi hakkında konuşmaktan asla çekinme!

Hayatındaki en büyük stres kaynağı ne?

-