Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Karın bölgesinde çatlakları

Vücut çatlaklarının nedenleri nelerdir (ipucu: büyüme) ve çatlaklar nasıl geçer, yazımızda keşfet!Yumruk yumru emoji

Yeşil dikdörtgen

Vücudun büyüyor, sen olgunlaşıyorsun.

Başına gelen bütün bu vücut gelişimleriyle birlikte, onu bir arada tutan ve senin unutmuş olabileceğin bir şey var; cildin! Hızlı vücut gelişimleri cildinin esnekliği üzerine gereğinden fazla yüklenme yapabiliyor, bu da vücut çatlakları olarak bilinen değişimlere neden oluyor.

Vücut Çatlaklarının Nedenleri Nelerdir?

Vücut çatlakları, yoğun ve hızlı bir şekilde gelişim ya da değişim geçiren vücutlarda görülmektedir: ani kilo kaybı ya da alınması, hamilelik ve evet, ergenlik döneminde. Cildinde olan şey, vücut şeklinin değişimlerine cildin yeterince çabuk ayak uyduramaması ve çok hızlı bir şekilde gerilmeye zorlanmasıdır. Cildin de hafifçe ayrılmakta ve “vücut çatlakları” ya da bir yara dokusu bırakmaktadır. Pembemsi, gümüşümsü ya da kahverengi çizgiler ya da şeritler şeklinde, genellikle küçük gruplar halinde görülür.

Bu Çatlaklar Kaybolur mu?

Sana çok fark edilebilir, göze görünür gelmesine rağmen, vücut çatlakları zamanla kaybolmaktadır. Genellikle pembe ya da mor şeritler halinde başlamakta, fakat sonunda gümüşi bir renkte örümcek ağı şeklini almaktadır. Bronzlaştığında bazen daha görülebilir olabilirler çünkü cildin karardığında onlar da aynı şekilde yanmakta ya da aynı solgunluğuyla kalmaktadırlar.

Bazı insanlar vücut çatlaklarının görülmesini azaltmak için kakao yağı ya da E vitamini kullanmaktalar ancak bu çözümlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığına dair henüz bir kanıt yok.

Vücut çatlaklarının pek görülmeyen biçimde arttığını düşünüyorsan, doktorunla görüşmende fayda var. Eğer böyle bir durum yoksa, unutma ki sen bundan muzdarip olan tek kadın değilsin ve bu çatlaklar çok geçmeden azalacaklar.

Bir de iyi tarafından bak. Artık senin de kaplan çizgilerin var! Vücut çatlakları güçlü, bağımsız bir kadın olma yolunda olduğunun başka bir göstergesidir. Şimdi git ve sorumluluklarını yerine getir!

Vücut çatlaklarını ilk ne zaman fark ettin? Bizimle paylaş!

-