Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Güzel mutlu baba ve kızı

Babanla bir daha hiçbir şekilde utanmadan regl döneminle ilgili nasıl konuşursun?Göz kırpan yüz emoji

Yeşil dikdörtgen

Evet, regl dönemin gerçekten çok ağır geçiyor.

Regl olduğunda tüm dengeni kaybediyorsun ve biraz da sinirli oluyorsun. Bu işin en kötü kısmı okul saatlerinde doktora gidebilmen için ebeveynlerinden birinin izin kağıdını imzalaması ki bugün bunun için gelen baban. Bu da demektir ki, baban senin neyin olduğunu öğrenmek isteyecek.

Eğer böyle bir durum daha önce başına geldiyse, babanla regl dönemi problemleri üzerine konuşmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsun. İşte burada muhabbete başlamanın birkaç yolunu bulabilirsin.

Babanın Güvendiği Birisiyle Konuş

Bir kadınla konuşmak istemen elbette anlaşılır bir şey, fakat belki de kiminle konuşman gerektiğinle ilgili babandan da yardım isteyebilirsin (Muhtemelen yaşıtlarınla değil!). Bu yolla, sorularını doğrudan soramasan bile, onu da yaşadığın bu sürece dahil etmiş olursun.

Babandan Doktor Randevusu Almasını İste

Sağlık hizmetleri ile ilgili kararlarına baban da dahil olmalıdır. Eğer düzensiz regl dönemleri ya da regl sancısı gibi sorunların varsa, kesinlikle babana doktora görünmek istediğini anlatmalısın. Eğer baban ne olduğunu öğrenmek isterse, ona çok önemli olmayan kişisel problemler yaşadığını söyleyebilirsin. Daha fazlasını söylemek istiyorsan da çekinmeden devam et. Eğer ayrıntı vermek istemezsen de, baban kesinlikle seni anlayacaktır. En azından, bu şekilde bir sıkıntın olduğunu fark edecek ve ona ihtiyaç duyduğunda yanında olacaktır.

Sıradan Bir Konuymuş gibi Davran

Eğer yaşadığın bu kadınsal problemlerle ilgili babanla konuşmaya karar verirsen, konuyu basit, kısa ve öz anlat. Bu konuda baban güvendiği bir kadınla konuşmanı önerebilir fakat hiçbir zaman bilemezsin. Yaşadığın bu problemlerle ilgili, sana çok yardımcı olacak nasihatler de verebilir.

Mesele şu ki, babanla kadın olmanın normal bir parçası olan meselelerle ilgili konuştuğunda kesinlikle utanma. Eğer onunla konuşurken kendini rahat hissedemeyeceğin bir konu olursa, güvendiğin başka bir yetişkin ile konuş (Yaşıtlarınla bu konular ile ilgili konuşmaktan sakın, onlar da bilemedikleri için sana yanlış bilgiler verebilirler). Yaşadığın bu sorunlara ilişkin cevaplar bulduğunda, kendini çok daha iyi hissedeceksin.

Daha önce böyle bir şey yaşadın mı? Regl dönemin ile ilgili babanla konuşmak için cesaretini nasıl topladın?

-