Regl sancılarının sebebi nedir, keşfedin!

like-pink

0

Paylaş:

share_facebook-pinkshare_twitter-pinkshare_whatsapp-pinkshare_mail-pink

Sancılar. Hepimiz onlardan nefret ediyoruz! Bu sancıların neden olduğu ve nasıl kurtulabileceğini anlatalım!

Sancılardan kurtulmadan önce ilk adım bu sancıların neden olduğunu anlamak. İşte gizli saklı tuttuğun regl ağrılarının iç yüzü ve çok ihtiyaç duyulan rahatlama yöntemleriyle ilgili bazı ipuçları!

Sancıların olası sebebi

Eğer bir kadın regl döngüsü boyunca hamile kalmadıysa, rahim astarı (dölyatağı iç zarı) kopar ve hormonlar serbest kalır. Bu hormonlar yani prostaglandinler, rahim kaslarına astarı sökmelerini söyler. Bu kaslar bebeği doğum esnasında dışarı iten kaslarla aynı kaslardır ve çok güçlüdürler. Bazı kadınların prostaglandin seviyesi çok yüksek olabilir. Bu da kasların çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde kasılmasına neden olur. İşte regl sancılarının bundan dolayı olduğu düşünülür.

Regl ağrıları nasıl geçer?

Genç kızların çoğu regl sancısıyla reçetesiz ağrı kesiciler, esneme hareketleri, sıcak (sıcak su torbası ya da sıcak bir duş) ve bol bol dinlenmeyle başa çıkmaya çalışır. Bazı durumlarda sancılar çok aşırı olabilir. Regl ağrısı için muhtemelen doktora görünmen gerekmez ama sancılar artık katlanılmaz bir hal alırsa annene söyle. Annen, sen ve doktorun birlikte bu tedavilerin bazılarını uygulamaya karar verebilirsiniz.

  • Hormon tedavileri
    Bazı doktorlar hastalarına yumurtlamayı önlemek için doğum kontrol ilaçları verebilir. Yumurtlama olmazsa sancılar da muhtemelen olmayacaktır. Problem çözüldü!
  • Anti-prostaglandinler
    Bu ilaçlar prostaglandinlerin (yukarıda bahsedilen hormonlar) etkisini azaltır. Doktorun belki bu ilaçlardan yazabilir.
  • Ameliyat
    Çok olağanüstü bir durumda, doktor lazerle küçük bir cerrahi operasyon yapabilir.

Regl sancılarını hafifletmek için ne yapıyorsun?

-