Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Sakız çiğnerken balon yapan kız

Bu döneme neden “regl” denildiğini ve regl dönemiyle ilgili eğlenceli başka bilgileri keşfet.Sallayarak mutlu emoji

İlk reglini daha yeni oldun ya da olmadın ama şimdiden regl dönemiyle ilgili bir ya da iki şey öğrendin bile. Peki en başta buna neden regl dendiğini biliyor musun? Regl dönemiyle ilgili diğer gerçekler, seni gerçekten şaşırtabilir!

  1. Aslında regl cetvel demek. Ölçmekle ilgili olduğu için her ay olan bu olaya “regl” denir, önceki nesiller “adet” de diyor.
  2. .Vavv … 2.400 gün! Eğer aylık döngüleri toplarsan, bir kadın ömrü boyunca ortalama 2.400 gün regl oluyor. Bu bir ömür boyunca altı buçuk yıl demektir!
  3. Her ne kadar ortalama regl döngüsü 28 gün olsa da senin döngün 21 ile 35 gün arasında değişebilir!
  4. İlk reglini olduktan sonra bazen düzensiz regl olabilirsin. Vücudunun düzenli olarak regl olmaya alışması yaklaşık bir sene sürebilir!
  5. İlk reglin genellikle ilk defa vajinal akıntı gördükten 6-12 ay sonra başlayacaktır. Bilgine: Akıntı beyaz ya da sarımsı renkte olabilir.
  6. Ooo… Merhaba, göğüsler! Göğüslerin gelişmeye başlar başlamaz, ilk reglinin 2- 2,5 yıl sonra geleceğini umabilirsin.
  7. Annene sor! Sen de muhtemelen annenin ilk regl olduğu yaşla benzer bir yaşta regl olacaksın. göreceksin.
  8. Patron vücudun. Regl dönemi bir ay gecikirse, vücudun sana biraz yavaşlamanı söylüyor olabilir. Stres, çok fazla egzersiz ya da ani kilo değişimleri reglin atlamasına neden olabilir.
  9. Hormonlar, reglinin ve cildinin yardımcısıdır! Östrojen hormonu cildinin daha sağlıklı ve sivilcesiz olmasına yardımcı olur. Yaşa östrojen!

Çoktan regl oldun mu?

-