Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Kaykay tutan bir genç kız

Popüler regl dönemi sorularına verdiğimiz bu cevaplar içini rahatlatacak ve reglinle başa çıkabileceksin.Kafası karışmış yüz emoji

Regl her ay aynı zamanda başlamıyor. Bende bir sorun mu var?

Yaklaşık bir sene kadar, düzensiz regl olmak tamamen normaldir. Bunu vücudunun duruma “ısınması” gibi düşün. Stresin de reglinin düzenli olup olmamasında bir payı vardır. Okulla ilgili sıkıntılar, ailevi problemler, erkeklerle ilgili mevzuların hepsi regl döngünü etkiler. Aşırı egzersiz de regl kesintilerine yol açabilir, eğer böyle bir durum yaşıyorsan bununla ilgili olarak doktorunla konuş.

Şiştim! Bu şişkinliği azaltabilecek bir şeyler var mı?

Ne yazık ki regl döneminde vücudun sıvıları tutar. Bu aslında senin içtiklerinden değil hormonlardan kaynaklanır. En iyi savunman sıvıları vücudundan atmak için günde altı-sekiz bardak su içmek ve vücudun su tutmasına sebep olan, tonlarca tuz kullanılarak yapılan işlenmiş yiyeceklerden uzak durmaktır.

Öldürücü sancılar için en iyi saldırı planı nedir?

Sancılar, rahmin regl dönemi öncesi ve esnasında daraldığı için olur. İçini ısıtmak için buharlı bir banyo yapmayı ya da sıcak bir çay içmeyi deneyebilirsin. Sıcak su torbaları da gerçekten iyi hissettirir. Genç kızların bir kısmı için egzersiz gerçekten iyi bir ilaçtır. İstersen bir yoga dersine katıl ya da dışarıda gezintiye çık.

Regl kokusu olur mu?

Regl, hafif bir koku üretir ama bu doğaldır; kötü ya da tiksindirici değildir. Eğer ped kullanıyorsan, koku belki biraz daha dikkat çekici olabilir çünkü kan vücudunun dışında birikir ve hava ile temasa ettiğinde bir koku üretir. Bu durumda pedini sık sık değiştirmeyi unutma.

Regl dönemi ile ilgili senin soruların neler? Yorumlar bölümünde sor, belki sorunun cevabını diğer genç kızlarda bulabilirsin!

Regl dönemi ile ilgili 4 inanılmaz gerçeği bu yazıda keşfet!

-