Regl olmak nedir?

like-pink

0

Paylaş:

share_facebook-pinkshare_twitter-pinkshare_whatsapp-pinkshare_mail-pink

Neden regl olduğunu keşfet ve regl ile ilgili en çok sorulan soruların cevabını bul.

Regl olma nedir ve her ay neden bunu yaşarız? Bu normal kadın biyolojisidir! Bu aynı zamanda kadın olmanın en temel fiziksel göstergesidir.

Buna da regl olma denir.

Basitçe söylemek gerekirse regl bir kadının vücudunun artık ihtiyacı olmadığı dokuları dışarı atmasıdır. Bu doku rahimden gelir, burası kadın vücudunda bebeğin (fetüs) geliştiği yerdir. Her ay ya da yaklaşık olarak her ay, rahim astarı kalınlaşmaya başlar. Bu kadının hamile kalması durumunda döllenmiş yumurta için yapılan bir hazırlıktır. Yumurta döllenmezse bu astar vücuttan vajina yoluyla atılır.

Yani bir genç kız regl olduğunda, “kanaması” yoktur, aslında vücudu az miktarda kan ve bazı gereksiz dokulardan kurtulmaktadır. Bu doğal, normal bir süreçtir. Burada regl ile ilgili en çok sorulan soruları bulabilirsin.

Regl olmak neye benzer?

Regl esnasında pek de bir şey hissetmezsin; olduğunu hissedemezsin. İlk kez regl olduğunda, iç çamaşırında biraz ıslaklık hissedebilirsin; bu da muhtemelen sadece birkaç damla kandır.

Regl esnasında kötü kokular oluşur mu?

Oluşmamalı! Regl sıvısı vajina içinde emildiğinde hava ile temas etmez ve böylece herhangi bir koku olmaz. Pedleri sık sık değiştirmek sorunu çözecektir.

Regl olmak acı verir mi?

Reglin kendisi acı vermez ama bazı kadınlar regl esnasında rahatsızlık verici olabilen regl öncesi sendromu sancıları ya da diğer regl belirtileri yaşayabilirler.

İnsanlar/erkekler regl olduğumu anlar mı?

Regl kanaması için korunma kullanıyorsan ve kişisel temizliğine dikkat ediyorsan, insanlar sen onlara söylemedikçe bunu anlamazlar.

Erkekler de regl olur mu?

Regl olma kadın üreme fonksiyonlarının bir parçasıdır. Erkeklerin kadınlardan farklı bir üreme sistemleri vardır ve regl olmazlar. Ama onlar da ergenlik döneminde sesin kalınlaşması, vücut değişimleri, sperm üretimi; yüz, koltuk altı ve cinsel organ çevresinde tüylenme gibi bir dizi fiziksel değişim yaşarlar.

Ayın bu dönemiyle ilgili çok merak ettiğin yukarıda cevabı olmayan soruların mı var? Yorumlar bölümümüzden sorabilirsin, belki başka bir genç kızın sana yardımcı olabilecek bir cevabı vardır!

-