Background

8 pratik yaz tatili önerisi

Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Havuz kenarında genç kız

Genç bir kız olarak nereye gidersen git, kendini güvende hissetmeye bak.Alkış elleri emoji

Yeşil dikdörtgen

Yaz tatili için daha fazla seyahat önerilerini sitede okumaya devam et.

Nihayet yaz tatili geldi! Artık biraz dinlenmenin ve eylenmenin vakti geldi. Plajda geçireceğin bir tatile de büyükanneni ziyarete de gitsen ya da bir yaz kampının tadını da çıkaracak olsan en önemlisi her şeye hazırlıklı olmak.

1. Hafif bavul

Gerçekten ihtiyacın olmayan hiçbir şeyi alma yanına. Çünkü ağır bavul, zor yolculuk demektir.

2. İlaçlarını unutma

Eğer düzenli alman gereken ilaçlar varsa, onları evde unutmamaya çalış. Başka bir yerde doktor bulup reçete yazdırman zor olabilir. Her şeyi tatile çıkmadan bir iki hafta öncesinden planlamaya başla ve sağlığınla ilgili gereklilikleri sakın unutma.

3. İlk yardım çantası

Valizine bir de olası yaralanmalara, böcek sokmalarına karşı yanında olması gereken basit ilaç ve ecza gereçlerinden oluşan bir ilk yardım çantası al. Bir çok eczanede böylesi hazır ilk yardım çantaları zaten satılıyor. Üstelik şık bir makyaj çantası görünümünde olanlar da var. İçinde bandaj, yara bandı, alkollü pamuklar, hijyenik pamuk, antibiyotik krem, cımbız, termometre ve lateks eldiven olmalı.

4. Kimlikler

Kimliklerini evde unutmak seni zor durumda bırakabilir. Yanında nüfus cüzdanın ve yurt dışına çıkıyorsan pasaportun da olmalı. Bütün bu belgelerin fotoğraflarını telefonla çekip ayrıca yanında bulundur ki bir terslik olur da kimliklerini kaybedersen ilgilere gösterecek bir şeyin olsun. Yolculuk esnasında cüzdanına ve kimliklerinin bulunduğu çantaya özel dikkat göster.

5. Araştırma yap

Gideceğin yerler hakkında ne kadar bilgi sahibi olursan o kadar iyi. Yerel adetler, gezilecek yerler, acil durumlarda başvurulacak yetkililer vs. hakkında yeterince bilgi edin.

6. Otel kartı

Eğer bir otelde kalacaksan, otelin adresinin ve telefon numarasının yazılı olduğu bir kart mutlaka edin. Birini kendine sakla, diğerini birlikte seyahat ettiğin insanlara ver. Otel kartı her zaman yanında olmalı. Her nerede olursan ol, kaldığın yerin adı, adresi ve telefon numarası önemli. Ayrıca bu bilgileri ebeveynlerine de ver.

7. Birlikte hareket et

Eğer arkadaşlarınla birlikte yolculuk ediyorsan, mümkün olduğu kadar onlarla birlikte hareket et. Arkadaşlarının yalnız başlarına, bilmediğiniz bir yere gitmelerine izin verme.

8. Doğru karar ver

Yeni bir yerde olmak, başka biriymişsin gibi karar vermek demek değildir. Kendin ol ve kendini gözeterek kararlar ver.

Bize yolculuk anılarını anlatmak ister misin? Hiç önemli bir şey unuttuğun oldu mu?

Önümüzdeki dönem nerede tatil yapmayı planlıyorsun? Hayalindeki tatili anlatmak ister misin?

-