Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Yerde oturan genç kız

Outdoor sporlar son derece heyecan vericidir.Alkış elleri emoji

Kayalara tırman, kürek çek, içindeki yürüme şampiyonunu uyandır. İşte sana açık havada gerçekleştirebileceğin fantastik sporlar…

Yeşil dikdörtgen

İşte sana her yerde deneyebileceğin açık havada spor önerileri:

Açık hava candır! En iyi arkadaşlarını toplayıp evden biraz ayrılmanın vakti geldi. Manzaranın tadını çıkar, bedenini şımart ve kendine güzel alışkanlıklar edin. En yakın spor malzemeleri dükkanına git, birkaç kitap ve harita al, tecrübeli kişilerin önerilerini dinle. Artık kendi şehrinde açık hava maceralarına atılmaya hazırsın.

1. Yürüyüş şıklığı

Bir şişe su. Aldın mı? Hafif atıştırmalıklar. O da tamam. El feneri. Hazır. Nereye gittiğini annene ve babana söyledin mi? Artık neredeyse hazırsın. Outdoor sporun başında yürüyüş geliyor. Yürüyüş botlarını al, sırt çantanı hazırla ve doğanın tam kalbine doğru bir yürüyüş yap. Yürüyüş yapmak gayet ucuz bir spordur, öyle fazla tecrübeye de ihtiyaç yoktur. Yapman gereken tek şey patikaları iyi tanımak. Ağaçlı patikalarda, park içlerinde manzaranın tadını çıkartarak yürü. Tüm günü geçirsen yine yetmez…

2. Kaya tırmanışı

Kaya tırmanışıyla ilgili cümlelerde şu kelimeleri de duyarsın sık sık: Teçhizat, bağ takımı ve karabina. Kaya tırmanışı, yürüyüşe göre daha çok alet edevatın gerektiği bir spordur. Ayrıca iyi bir eğitim de alman gerekir. Çünkü zorlu bir tırmanış yapacaksın. Bununla birlikte ulaşacağın adrenalin düzeyi muhteşem olacak. Önce bir spor salonunda tırmanma becerilerini geliştir. Ardından tecrübeli insanlarla dışarda pratik yap. Zamanla heyecanın dozu artacak.

3. Çek, kürekleri çek

Outdoor sporların baş tacı! Sakin sularda kürek çekmek ve kanoculuk özellikle sıcak günlerde gevşeyip serinlemenin en iyi yöntemleri. Birçok şehirde yerel parklarda bot kiralayıp bu sporları yapabilirsin. Eğer şehrinde debisi ve akış hızı çok yüksek olmayan bir nehir varsa, iyi bir başlangıç için gereken her şey elinde demektir. Ya da bir göl ya da gölette şansını deneyebilirsin. Tek ihtiyacın olan biraz güneş ve kol kaslarını eğitmek olacak. Sakın cankurtaran yeleğini unutma. Bir de tek başınayken dalgalı sulardan uzak dur.

Hayalindeki macerayı anlatmak ister misin?

-