Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Güzel mutlu anne ve kızı

Annen ve babanla zor (ya da gerçekten çok çok kişisel) bir konuşmayı nasıl yaparsın? Aile içi iletişim için işte sana müthiş ipuçları.Meraklı emoji

Ailenle dışarıda geçireceğin saatler ve eve dönüş saati gibi konular hakkında konuşmaya ihtiyacın var. Ama belki de onların kişisel ya da sosyal hayatınla ilgili nasihatlerini dinlemek istemiyorsun. Onlara açıklamaları için bir fırsat verirsen, seni şaşırtabilirler de.

Annen ve babanla konuşmak senin bir çocuk gibi davrandığın anlamına gelmez. Onların her söylediğini kabul etmek zorunda olmadan sadece onların görüşlerini alabilirsin. Ebeveyninle bir yetişkin gibi sohbet etmeye başlamak için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsin.

1. Havadan Sudan Şeylerden Bahset

Annen ve babanla her gün, köpeğiniz ya da okulla ilgili konular veya akşam yemeğinde ne var gibi küçük şeylerle ilgili konuşmaya çalış. Bu tür muhabbetler sizi birbirinize bağlar ve böylece daha önemli mevzuları konuşmak göründüğü kadar zor olmayacaktır.

2. Nabız Yokla

Zor bir konu ile ilgili konuşmak istediğin zaman, patavatsız bir şekilde konuya dalmamak daha kolaydır. Annene “İlk değişmeye başladığın zaman nasıldı hatırlıyor musun? Sanki herkes senden daha hızlı büyüyormuş gibi hissettin mi?” diye sorabilirsin.

3. Neyi Elde Etmek İstediğini Bil

Anne ya da babana bazı kötü haberler mi vermen gerekiyor? Bir şey yapmak için onların iznine mi ihtiyacın var? Ya da onların herhangi bir nasihat vermeden sadece seni dinlemesini mi istiyorsun? Bu sohbetten sonra neler istediğinle ilgili kendine notlar almaya çalış. Bu notlar senin neye ihtiyacın olduğu konusunda ebeveynini bilgilendirmende yardımcı olacaktır.

4. Ebeveynlerinden sadece biri ile konuşmayı dene

Adet dönemin gibi bir konudan bahsetmek eğer çok zorsa, bu konuda daha rahat ve açık hissettiğin hangisiyse, onunla konuş.

5. Her şeyi aynı anda tartışma, bir konuya odaklan

Muhabbetler kavgaya dönüşmediğinde her zaman daha iyiye gider. Eğer konuştuğunuz her şey bir kriz veya kavga oluşturuyorsa, sen ve ebeveynin bu tartışmanın sonunda savaştan çıkmış gibi olursunuz. Eğer onların limitlerini bilerek onlarla çoğu zaman aynı fikirde olursan, gece geç saate kadar dışarıda kalma ya da başka yeni bir şey yapma konusunda, onların sana izin verme ihtimalleri daha yüksek olur.

6. Doğru Zaman ve Mekanı Seç

Annen ya da babanın işlerini aceleyle yetiştirmeye çalıştıkları zamanlarda, onlara kötü haber vermek çok da iyi bir fikir değil. Alışverişe çıktığınızda arabada konuşmak iyi bir zaman olabilir. Eğer sinirleysen, kesinlikle sakinleşene kadar bekle. Bir koşuya çık ya da ilk önce yastığına ya da çantana birkaç yumruk at.

7. Önce onları dinle

Annenin ve babanın görüşlerini umursamamak onları kızdırabilir. Fakat ne düşündüklerini söylemelerine izin verirsen, onlar da seni daha çok dinleyecektir. 5 saniye kuralını denemeye çalış: Başka biri konuştuktan sonra 5 saniye bekleyerek cevap vermek herkesin kabul ettiği bir yöntemdir.

8. Güvendiğin başka yetişkinler bul

Bazı durumlarda, ebeveynlerinle konuşmak çok da mümkün olmayabilir. Belki annen kendi sıkıntılarından dolayı, senin yanında olamayabilir. Ya da belki baban seni dinlemek istemeyebilir. Ebeveynlerinden biri etrafta olmayabilir. Bu gibi durumlarda, favori teyzen /halan, öğretmenin ya da rehber öğretmenin gibi güvendiğin başka bir yetişkin bul.

Yeşil dikdörtgen

Bir yetişkinle konuşmaya ihtiyacın olduğu zaman kimi tercih edersin?

Ebeveynlerin ya da güvendiğin başka bir yetişkin olsun, bu gibi durumlarda en önemli şey konuşmaya ihtiyacın olduğu zamanlarda birini bulup onunla dertleşebilmek. Bize güven, kendini çok daha iyi hissedeceksin.

-