Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Daima İyi Bir Sportmen Olmanın Yolları

Biri faul yaptığını mı söyledi? İşte iyi bi sportmen olduğunu kanıtlamanın 5 yolu - hem saha içinde hem gereçek hayatta.Güçlü emoji

Sana Nasıl Davranılmasını İstiyorsan Sen De Öyle Davran.

Hayatla ilgili kısa bir gerçek: Ne ekersen onu biçersin. Eğer oyunun orta yerinde kendini kaybedip insanlara köpürürsen bu davranışın sana iki katı şekilde geri döner. Ayrıca takım arkadaşların kontrolü kaybeden biriyle oynamaktan pek hoşlanmazlar. Küfürlü konuşmak, diğer oyuncuların moralini bozacak laflar etmek de yasaklı davranışlar arasındadır.

Kurallara Göre Oyna.

Rekabetçi olmakla belden aşağı vurmak arasında ince bir çizgi vardır. İşin ucunda basit bir futbol maçını kazanmaktan daha büyük bir şey olsa bile, gol atmak için hileye başvurmanın gereği yoktur. Amaç ister hayalindeki liseye girmek, ister sınıfın güzel kızı yerine senin başkan seçilmen ya da mükemmel bir yaz işi elde etmek olsa da, şunu unutma: Hile yaparsan kısa vadede “kazanmış” olursun ama gerçek eninde sonunda ortaya çıkar.

Hakemin Kararını Kabul Et.

Takım koçun/hakem/annen/baban veya öğretmeninle aynı fikirde olmasan da onların kararlarına saygı duymalısın. Oyun sırasında hakemin kararının yerinde olmadığını düşünüyorsan, önce oyunun bitmesini bekle ve sonrasında hakemden ya da koçundan bu kararı açıklamasını rica et. Yetişkinler de insandır ve bazen hata yapabilirler. Ama eğer kararlarında ısrar ediyorlarsa (“Üzgünüm ama eve dönüş saatin değişmeyecek”) bunu kabul edip konuyu kapat. Bonus: Bazen oyun sırasında verilen kötü bir karar uzun vadede senin avantajına olabilir – o sırada sana öyle gelmese bile.

Başka İnsanları Yüreklendir, Özellikle Tökezlediklerinde.

Diyelim maçın skoru 1000-1 ve diğer takım kazanıyor. Sen çoktan sahadaki süreni kullanmışsın. Şimdi uflayıp puflayıp kenarda oturacağına sahadaki takım arkadaşların için tezahürat yap. Belki senin cesaret vermen sayesinde oyunda başarılı bile olabilirler. Saha içindeyken takımın tek yıldızı senmişsin gibi davranma. Sadece kendin için oynaman başkalarının eğlenmesini engelleyebilir ve dışarıdan sinir bozucu biri gibi görünmene sebep olur. Gerçek hayatta takım oyuncusu olmak başkalarının da başarılı olmalarına katkıda bulunmak demektir.

Kaybedince Surat Asma.

Eyvah, kaybettin! Ama maçı kaybetmek çok da önemli değildir. İyi bir sportmenin en büyük özelliği kaybettiğinde de nezaketini bozmamasıdır. Bu yüzden, diğer takımı hile yapmakla suçlamamalı, kapıları çarpmamalı veya sağa sola bir şeyler fırlatmamalısın. Kendine hakim olmalı, takım arkadaşlarınla tokalaşmalı ve rakip takımı tebrik etmelisin. Böylece ne kadar sportmen bir kişiliğe sahip olduğunu gösterebilirsin. İstersen daha sonra kaybettiğin için istediğin gibi üzülebilirsin. Ama unutma ki her yeni oyunda (ve hayatın kendisinde) daima kazananlar ve kaybedenler olacaktır. Kaybetme sırası sendeyse, bunu ders almak için kullanırsan ileride daha başarılı bir rakip olursun.

-