Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Bal ve papatya

Mutfakta sayısız güzellik sırrı senin onları keşfetmeni bekliyor! Evet, evet mutfakta! Bu yöntemleri bir dene!Sarı gülümseme emoji

Doğal cilt bakımı ya da organik güzellik ürünlerinin nasıl üretildiklerini biliyor musun? Belki de evde kendi güzellik sırlarını keşfedebilirsin. Kendini güzelleştirmek için yeni formüller geliştirmek istiyorsan mutfaktaki kimi malzemelere daha yakından bak. İşte sana başlangıç için uygulayabileceğin bir kaç tarif ve öneri… Önce iyice oku, sonra güzel bir kase bul ve kendi güzellik ürünlerini kendin üret.

Başlamadan önce annen ve babandan kullanacağın malzemelerle ilgili izin al. Kullanacağın malzemeleri karıştırmadan önce elinde ve bileklerinde test et, herhangi birine alerjin varsa önceden bilmende fayda var! Bir tarafta temiz kavanozlar bulundur ki yaptığın güzellik ürünlerini koruyabilesin. Dikkat et, kavanozlar hava geçirmeyen türden ve şeffaf olsun. Şeffaflık şu yüzden önemli: Eğer ürettiğin formülün rengi ya da kokusu değişir gibi olduysa sakın kullanma. Doğal güzellik ürünleri, kozmetikçiden aldıkların kadar uzun dayanmazlar.

Doğal cilt bakımı önerileri ve güzellik reçeteleri

  • Makyaj temizleyici: Az bir miktar zeytinyağını bir parça kumaş ya da pamukla makyaj temizleyici olarak kullanabilirsin.
  • Yüz maskesi: Bu formül normal ciltliler için geçerli. Bir çorba kaşığı ekşi krema ya da katkısız yoğurdu maske olarak kullan. Eğer cildin kuruysa, yarım avokado ya da bir muzu ezip maske olarak kullan. Cildin yağlıysa, bir miktar çilek, böğürtlen ya da yumurta beyazını karıştır. Cildini temizleyip bir güzel sür. 15 dakika beklet ve ılık suyla durula. Yüzünü temizledikten sonra en sevdiğin krem ya da nemlendirici ile son noktayı koy.
  • Cilt temizleyici: Bir çorba kaşığı mısır ununu, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir damla lavanta yağıyla karıştır. Yüzüne küçük bir miktar uygula ve dairesel hareketlerle masaj yap. Ardından sıcak su ve temiz bir kumaşla yıka.
  • Saç bakımı: Saçların kuru ve kırılgan mı? Onları balla beslemeye ne dersin? İki eline bir çorba kaşığı balı paylaştır. Diplerine masaj yaparak saçlarına sür ve 15-20 dakika kadar bekle. Biraz yapış yapış hissedeceksin ama endişelenme. Sonrasında sıcak suyla durulayıp her zaman yaptığın gibi kurula.
  • Duş jeli: Yarım fincan deniz tuzunu çeyrek fincan sızma zeytinyağı ya da sıvı sabunla karıştır. Bir tüpün içinde güzelce karıştır. Banyo yaparken bu karışımla vücuduna masaj yap ve sıcak suyla durulan.

Doğal cilt bakımının sırlarını öğrendin. Senin ev yapımı güzellik sırların neler?

-