Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Kulaklık ile genç kız

Akran baskısından kurtulmak ve olduğun gibi davranmak için ipuçları.Yumruk yumru emoji

Başkalarının izinden gitmemek –arkadaşlıklar, moda ya da herhangi başka bir konuda – ilk başta korkutucu görünebilir ya da bazen yalnız hissedebilirsin. Ama kendi yolundan gitmek göstereceğin çabalara değecektir. İşte kendi yolunu bulmana ve bu yolda tam bir uzman gibi ilerlemene yardım edecek ipuçları.

1. Güçlü ve Zayıf Yönlerini Tanı.

Her şeyin bir sırası var. Önce başarılı olduğun alanları tespit et. Mesela nihayet o matematik sorusunu anlaması için küçük kız kardeşine yardım etmekte iyisindir ya da bütün aile için harika bir akşam yemeği pişirebiliyorsundur. Kendini iyi hissettiren ve tekrar etmek için hevesli olduğun şeyler yaptığında bunları başarmak için muhtemelen sahip olduğun güçlü özelikleri kullanıyorsundur. Hangi alanlarda iyi olduğunu bilmek, kendin olmanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu sayede, o kadar başarılı olmadığın alanlar yüzünden, kendini başkalarıyla karşılaştırıp kafanı duvarlara vurmayı da bırakırsın.

2. Mükemmel Olamayacağını Kabul Et.

Flaş haber! Ünlülerin bile kusurları vardır. Anlam veremediğin (ya da hoşlanmadığın) yönlerinin farkında olmak, harika yönlerini bilmek kadar önemlidir. Kendin gibi olmak her zaman göz alıcı görünmeyebilir ama samimi ver gerçek olabilmek göz alıcılıktan çok daha değerlidir.

3. Hayır Demeyi Öğren.

Kimse yapmacıklığı sevmez. Ama bu hataya sen de düşebilirsin. Mesela, aslında içinde hiç rahat hissetmediğin o bluzu, sırf arkadaşın sana yakıştığını söyledi diye giydiğinde, sahte davranmış olursun. İçinden gelen sese yalnızca sen kulak verebilirsin. Eğer herhangi bir konuda için rahat etmiyorsa sadece “Hayır,” de. Bunu sert bir şekilde ifade etmek zorunda değilsin. Mesela, “Hayır, pek benim tarzım değil” veya “Hayır, ben almayayım” ya da “Hayır, teşekkürler, ailem bana çok kızar,” diyebilirsin. Eğer inandığın şeylere sadık kalmak istiyorsan hayır demek (ne şekilde söylersen söyle) her zaman için yapılacak en doğru şeydir.

4. Arkadaşlarını Akıllıca Seç.

Bilge bir söz, “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” der. Akran baskısına maruz kalmamanın en kolay yolu, sadece iyi arkadaşlar edinmektir. Gerçek dostlar, seni istemediğin ve sana uygun olmayan şeyler yapmaya zorlamazlar. Arkadaşlarının yanındayken kendini gergin hissetmiyorsan, her dakika onlara bir şey kanıtlaman gerekiyormuş gibi tedirgin olmuyorsan bil ki iyi arkadaşlar edinmişsin.

-