Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Sağlıklı salata yiyen kadın

Gençlik döneminde sağlıklı beslenme düzeni oluşturabilirsin.Yumruk yumru emoji

Yeşil dikdörtgen

Aynı zamanda, tam anlamıyla lezzet bombası da olabilirler!

Öğlen atıştırmalığı olarak sebzeleri nasıl lezzetli bir hale getirebileceğine dair önerilerimize kulak ver!

Yemek için lezzetli bir şeyler aranırken, buzdolabında arta kalan o büyük bir kase bezelyeyi yiyeceğinden şüpheliyiz. Yine de sebzeleri atıştırmalık olarak kullanma fikrine burun kıvırmakta acele etme. Sebzeler sadece gençlik döneminde sağlıklı bir beslenme düzeninin temel parçası değildir.

Sağlıklı genç kızlar için asıl malzemesi sebzeler olan en lezzetli okul sonrası atıştırmalıkları toparladık. O kadar iyi olacak ki brokoli yediğini unutacaksın!

1.Sosla!

Cipsler için hazırlanan o yoğun yağlı çok da sağlıklı olmayan soslardan bahsetmiyoruz. Bunun yerine, genç kızların beslenme ihtiyaçlarına daha çok cevap verecek babagannuş ya da humus gibi daha egzotik şeyleri tercih et. Pardon-ne mi….? Babagannuş (bu ismi araştırmaya başladın bile, değil mi?) közlenip ezilmiş patlıcandan, humus ise püre haline getirilmiş nohuttan yapılır. Bu iştah açıcı soslar kurutulmuş acı biber ya da tatlı kırmızı biberle çeşnilendirilerek her ağız tadına uygun şekilde sunulabilir. Kereviz çubukları ya da yeşil biber şeritleri gibi kıtır kıtır pişmemiş sebzelerle çok iyi giderler. Gerçekten, denemeden karar verme.

2. Sıcak Şeyler

Çorbalar özellikle bir kasecik ferahlık arıyorsan iyi birer yiyecektir! En iyi çorbalar sebzelerin ön plana çıkmasına izin verir- domates, mantar, Fransız soğan ve elbette sebze çorbası. (Hadi canım!) Yine de bal kabağı ya da börülce gibi daha az sıradan çorbaları denemekten de korkma. Bu öğünler lezzetli oldukları kadar doyurucudurlar da.

3. Buharda Pişmiş

Brokoli, karnı bahar ve kabak sadece çiğ olarak değil aynı zamanda buharda pişmiş olarak da gayet iyidir. Buharlı pişiricin yoksa, mikrodalga fırın da aynı işi görür! Sadece küçük parçalar halinde kestiğin sebzeleri mikrodalga fırına uygun bir kaseye koy, çok az su ekle, kaseyi streç filmle kapat ve sebzeler biraz yumuşayana kadar yüksek derecede 1 dakikalık aralıklarla pişir. Fazladan tatlandırmak istiyorsan, bir tutam tuz, biraz tereyağı ve bir avuç rendelenmiş kaşar peyniri ile hafifçe karıştır. Harikasın!

4. Gökkuşağı Canlılığı

Hiç sebzelerdeki şahane renkleri fark ettin mi? Teşekkürler, Tabiat Ana! Grup çalışması yaptığınız bir seferde, annenden bir gökkuşağı sebze tabağı hazırlamak için gerekli malzemelerden yeterli miktarda almasını iste. Burada püf noktası bir renk çeşitliliği oluşturmaktır. Kırmızı, turuncu, yeşil ve sarı renkleriyle dolma biber ailesi bunun için iyi bir başlangıç olabilir. Sonra çeri domates, brokoli, havuç ve karnı bahar gibi temel sebzelerden ekle. Bandırmak için tabağın kenarına biraz salata sosu ya da ballı hardal sosu koy. Bir avuç siyah ve yeşil zeytin ekleyerek tabağına sınıf atlat. Hımm. … ve tartışma başlasın: Zeytin meyve midir, sebze midir?

5. Doldur gitsin!

Sıkıcı salam-peynir sandviçlerinden bıktın mı? Aslında herhangi bir sebze, sandviç ekmeğini ya da lavaş ekmeğini zenginleştirmene yardımcı olabilir. Avokado ve ıspanak besin değeri çok yüksek gıdalardır ve taze bitki sapları da hacim ve tat katarlar. Marul ve domates eski yan oyunculardır ama dilimlenmiş salatalık ya da rendelenmiş havuç gibi farklı bir şey denemeye ne dersin? Bundan başka gerçekten hayal gücünü çalıştır ve marine edilmiş mantar ya da enginar ekle. Oh, ve mayonez yerine humus sürmeyi dene.

En sevdiğin sebze yemeği ne?

-