Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Masada oturan ve not alan genç kız

Sabah rutinini öyle bir düzenle ki okula hazırlanmak için saatler harcamak durumunda kalma.Sarı gülümseme emoji

Yeşil dikdörtgen

Okul hazırlığı nasıl yapılır, keşfet!

Okul hazırlığı nasıl yapılır öğrenmek için yazılarımızı okumaya devam et.

Artık okul rutinin belirginleşmeye başladı. Peki o zaman neden her sabah acele etmek zorunda kalıyorsun? Gözlerin kapalıyken bile giyinebiliyorsun ama yine de işler aksıyor. Belki de birkaç pratik öneriye ihtiyacın vardır...

Geceden hazırlık

Yatmadan önce şu ayrıntıları gözden geçir!

 • Kahvaltı
  Akşam uyumadan önce sabah kahvaltısında ne yiyeceğine karar ver ve mümkünse hazırla. Eğer yulaf ezmesi ya da tahıl yiyeceksen kapalı bir kaseye yerleştir, yanına da kaşığını koy. Sabah yapman gereken tek şey üzerine süt koyup yemek olacak.

 • Öğle yemeği
  Evden mi götürüyorsun? Akşamdan sandviçini hazırla. Güzel bir yemek kutusuna yerleştir ve buzdolabına koy. Sabah sadece çantaya yerleştirmek kalsın. Öğle yemeği için harçlık mı lazım? Annene ya da babana akşamdan söyleyip harçlığını cüzdanına yerleştir. Belki de güvenlerini kazanıp haftalık harçlık düzenine bile geçebilirsin.

 • Ne giyeceksin?
  Ertesi gün giyeceklerini -üniforma bile olsa- düzgün bir yere as. Soğuğa karşı giyeceğin montu, aksesuarları ve ayakkabıları da unutma. Kolayca erişebileceğin bir yerde olsunlar ki zaman kaybetmeyesin.

 • Çanta
  Ödevini bitirdin mi? Kitaplarını, defterlerini ve diğer malzemelerini akşamdan dikkatlice çantana yerleştir. Ebeveynlerine imzalatman gereken belgeleri hazırlayıp aynı şekilde çantaya koy. Beden eğitimi günündeysen spor çantanı da hazırla akşamdan.

 • Duş
  10-15 dakika önceye saatini kur ki duşunu aldıktan sonra saçlarını kurutmaya da vaktin kalsın.

Sabah hazırlığı

Alarm çalıyor. Okula gitme zamanı. Sabah hızla hazırlanmak için yapman gerekenler…

 • Çalar saati durdur
  Eğer erteleme düğmesine basarsan gecikirsin. Çalar saati yataktan kolayca erişemeyeceğin bir yere koy, böylece uzanıp erteleme düğmesine basamazsın. Durdurmak için kalkmışken de bir daha yatmazsın. Odanın en uzak köşesi en uygun yerdir.

 • Yıkan
  Dişlerini fırçala, yüzünü yıka, güzellik rutinini en basit düzeyde tut. Dudak parlatıcını çantana koy, onu yolda giderken de sürebilirsin.

 • Saçlar
  Bazı sabahlar saçlarımız bir türlü yola gelmez. Saç aksesuarlarını, mesela tokalarını el altında bulundurmak bu yüzden önemlidir. Böylece hızla saçlarını düzenleyip çıkabilirsin evden. Yanına fazladan bir iki toka al, böylece zamanın yetmese de saçlarını okulda yapabilirsin.

Sabahları okula hazırlanırken en çok hangi konuda zorlanıyorsun?

-