Pink-circle-left-GAP-rightBeyaz daireYeşil daire
Pencereden bakan üzgün genç kız

Zorbalığın en önemli belirtilerini öğren, böylece etrafında gördüğünde arkadaşlarınla dayanışmaya giderek zorbaları durdurabilirsin.Güçlü emoji

Yeşil dikdörtgen

Zorbalık nedir?

“Zorbalık nedir?” sorusuna yanıt arıyorsan ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsan bu siteyi dolaşmaya devam et.

Kızların kızlara zorbalık etmeyeceğini kim söylemiş? Peki etrafındaki kızlardan birinin sana ya da arkadaşlarına zorbalık ettiğini nereden anlayabilirsin. İşte sana zorbalığı teşhis edip sonra da durdurmanı sağlayacak sekiz en önemli işaret…

1. Dışlama

Birini bile isteye arkadaş çevresinin dışarda bırakmak ya da istemediği bir şey yapması için zorlarken onu arkadaşlığı bitirmek ya da dışlamakla tehdit etmek.

2. Dedikodu ve söylenti

Birinin arkasından konuşarak ona zarar verebilecek bilgileri yaygınlaştırmak ve bu şekilde onun çevresiyle kurduğu ilişkileri yok etmek.

3. Sessiz zorbalık

Biriyle konuşmayı keserek “arkadaşlığımız bitebilir” ya da “sen konuşmaya değmezsin” sonucu çıkarmasına sebep olmak.

4. Beden dili

Göz devirmek, gürültü yapmak, kötü bakışlarla süzmek ve gözünü üzerine dikmek zorbalık işaretleridir.

5. Sözlü hakaret

Kimi zaman yaptığımız şakalar, dalga geçmeler, lakap takmalar, sürekli telefonla aramalar ve bütün bunların arkasından “ne o, şaka kaldıramıyor musun?” ya da “yalnızca dalga geçiyordum” diye geçiştirmeler aslında zorbalık alametleridir.

6. SMS

Zarar verici, hakaret edici SMS’ler ve sosyal medya gönderileri, sonuna gülücük smiley’leri serpiştirseniz bile zorbalık anlamına gelir.

7. Grup tehditleri

Zorbalar genellikle çete halinde dolaşırlar ve yalnız başına hareket eden insanlara saldırırlar. Ama bir zorba bazen tek başına da hareket edebilir.

8. Sonu gelmez zorbalık

Zorbalık yalnızca bir kez yaşanmaz. Bir zorba hareketlerini sürekli tekrar eder. Bir türlü son vermek bilmez.

Yeşil dikdörtgen

Bu işaretleri bir zorbayı teşhis etmek için kullanabilirsin.

Eğer aklında bir şüphe varsa, birinin biraz fazlaca şakacı mı yoksa gerçekten zorba mı olduğunu anlamaya çalışıyorsan bu işaretleri aklında tutarak davranışlarını gözden geçir. Eğer bir zorbanın seni ya da bir arkadaşını tehdit ettiğini düşünüyorsan ve bu tehdit bir türlü bitmek bilmiyorsa harekete geçmelisin.

Peki şimdi söyle bize hiç bir kızın zorbalığına maruz kaldın mı? Ne zaman? Nasıl başa çıktın?

-